piątek, 23 wrzesień 2016 11:51

120-lecie OSP Maniowy

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłą niedzielę, 18 września 2016, odbyły się uroczyste obchody 120 rocznicy powołania do istnienia maniowskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostkę powołano do życia w roku 1896 - w pierwszym składzie osobowym było 8 druhów. Dziś straż ma 35 aktywnych członków, 12 członków honorowych, 12 członków Młodzieżowej Drużyny pożarniczej i 25 orkiestrantów. Uroczystości rozpoczęła zbiórka przy remizie, skąd w przemarszu defiladowym uczestnicy udali się do kościoła parafialnego. Tam odbyła się uroczysta msza święta, po której przemaszerowano spowrotem pod remizę OSP. Tu odbył się uroczysty apel: rozpoczął się od wciągnięcia na maszt flagi państwowej w rytm hymnu RP. Po nim głos zabrał Prezes OSP Maniowy, Franciszek Jarząbek, który krótko przedstawił rys historyczny jednostki.

Następnie przystąpiono do odznaczenia maniowskich strażaków. Odznaką "Wzorowy strażak" uhonorowani zostali:

Dziatkowicz Marek
Janczy Piotr
Janczy Krzysztof
Kowalczyk Adam
Lupa Grzegorz
Markowicz Damian
Plewa Dawid
Regiec Grzegorz
Szaflarski Mateusz

Odznaką za 50 lat służby odznaczono Jana Huziora i Jana Grywalskiego. Odznakę za 40 lat służby odebrali:

Chowaniec Stanisław
Dziatkowicz Stanisław
Janczy Józef
Jarząbek Franciszek
Jarząbek Jan
Krzystoń Jan
Szewczyk Władysław

Za 30 lat służby wyróżniono Marka Krzysika, Stanisławę Królczyk oraz Stanisława Wojtaszka. Kolejną odznakę, za 20-letnią służbę, otrzymali

Janczy Kazimierz
Jandura Józef
Janik Mieczysław
Kałafut Andrzej
Kapuśnik Wojciech
Lichaj Zbigniew
Mrowca Wiesław
Niemiec Mieczysław
Regiec Piotr
Wojtaszek Stanisław

Odznakę za 15 lat służby otrzymali Jacek Janczy oraz Rafał Karkoszka. Na końcu uhonorowano tych, którzy od 10 lat służą w jednostce. Są to:

Chowaniec Tomasz
Dziatkowicz Szymon
Huzior Jacek
Królczyk Monika
Łuniewski Robert
Potaśnik Artur
Tracz Andrzej
Węgrzyniak Grzegorz

Po wręczeniu odznaczeń zabrali głos zaproszeni goście, którzy w krótkich wystąpieniach składali strażakom podziękowanie i życzenia pomyślności i dalszych sukcesów w służbie.Po życzeniach odbyła się uroczysta defilada pododdziałów przed zgromadzonymi władzami OSP. Strażacy i poczty sztandarowe maszerowali w rytm "Warszawianki" odgrywanej przez naszą orkiestrę. Na tym zakończono część oficjalną i zaproszeni goście udali się na obiad.

Natomiast na zgromadzoną publiczność czekały teraz kolejne atrakcje. Najpierw z humorystycznym programem i tańcami wystąpił zespół "Mali Maniowianie". Po nich na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Maniowy. Kolejnym punktem był pokaz akcji gaśniczej w wykonaniu naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Naczelnik Kazimierz Janczy na bieżąco komentował całą akcję aby przybliżyć nieco publiczności tajniki działania straży. Rozpoczęło się od powiadomienia telefonicznego komendy PSP w Nowym Targu, po 7 sekundach zawyła syrena, po kolejnych 30 sekundach z remizy wyjechał samochód Iveco z zastępem młodzieży. Następnie w ciągu kilku minut pożar został ugaszony a kilkanaście kolejnych zabrało młodym strażakom to, co rzadko pokazywane w mediach: porządkowanie miejsca akcji i powrót do remizy.

Po pokazie, zespół regionalny "Syćko gro" zaprosił zebranych do remizy na krótki występ artystyczny i posiady góralskie, które przerodziły się w zabawę wiejską, zakończoną nieco po godzinie pierwszej w nocy.

Wszystkim gościom dziękujemy za obecność, wsparcie materialne i wspólną zabawę!

Czytany 7449 razy

Media