Jesteś tutaj:Strona główna>>Organizacje społeczne>>LKS Lubań>>Historia klubu

Historia klubu

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Drużyna w roku 2010 Drużyna w roku 2010

Wśród założycieli byli m.in. Jan Piwowarski, późniejszy Sołtys wsi, Władysław Hawaluk, Franciszek Potoczak, Bartłomiej Strzelec i inni. Jednym z założycieli klubu był też ks. Jan Osadziński, jeden z ówczesnych duszpasterzy parafialnych. To z jego inicjatywy w 1947 roku powołano w Maniowach Ludowy Zespół Sportowy. W pracach wokół powstającego boiska sportowego brała udział cała wieś. Pierwszy wspaniały festyn odbył się w lipcu 1948 roku. Rozegrano kilka meczy sparingowych, wystąpili krakowscy artyści, rozegrano walki bokserskie. W tymże roku drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w lidze powiatowej.

Obok sekcji piłkarskiej utworzono też sekcje: narciarską oraz hokejową (dziś nie istnieją). Jeśli chodzi o tą pierwszą to w pobliżu istniały trasy biegowe a w Węgliszczaku, na północnym stoku Ślipusa, całkiem niezła skocznia narciarska. Przez trzy sezony, w latach 1957-1960 działo się na skoczni bardzo wiele. Długości skoków dochodziły nawet do 15 metrów, wprawdzie przy osiągnięciach Małysza jest to niewiele, ale jak na taki obiekt były to rekordy. Hokeiści powstali prawdopodobnie dlatego, że w Nowym Targu istniały już "Szarotki", którym kibicowali wszyscy fani sportu na Podhalu. Maniowianie nie poprzestali jednak tylko na kibicowaniu, drużyna z Maniów była jedną z czołowych drużyn hokejowych w Lidze Wiejskiej. miała zresztą własne boisko z bandami. Najpierw "Na Stawie", poniżej Krupioka, potem "Na Krzyżówkach", obok Jawora.

Najlepsze okresy dla piłkarzy "Lubania" przypadają na lata 80-te XX wieku i czasy współczesne. W latach 80-tych "Lubań" był w klasie okręgowej i niewiele brakowało a dostałby się do trzeciej ligi. Wówczas jednak boisko zostało "samotną wyspą" wśród wykopów żwirowni"SZEK-u". Zaczęto myśleć o nowym boisku. Wkrótce, na nieużytkach w środku wioski powstało duże boisko sportowe z budynkiem gospodarczym. Uroczyste otwarcie boiska odbyło się w niedzielę, 27 lipca 1986 roku.Były odznaczenia, rozegrano mecz Lubań Maniowy - Bór Dębno, wygrali gospodarze wynikiem 3-2. W roku 1989 obchodzono 40-lecie powstania zespołu. Uroczystość dlatego przesunięto o rok później i aby połączyć ją z poświęceniem nowego kościoła, tak aby mogli przyjechać goście z USA. Honorowym gościem był założyciel klubu, ks. Jan Osadziński. Do księgi pamiątkowej wpisało się ponad 500 osób. W listopadzie 1994 roku rozpoczęto poszerzanie boiska. Zakryto całkowicie potok co pozwoliło na poszerzenie stadionu i wydłużono płytę. Wkrótce dodano także trybunę z krzesełkami.

W 2001roku zespół awansował do IV ligi i od tamtej pory plasuje się zawsze w pierwszej połowie tabeli. Obecnie w drużynie grają przeważnie zawodnicy spoza wioski, opłacani przez klub.

Boisko sportowe to także miejsce na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza w wakacje. Doping na trybunach nieraz jest tak gorący, że co niektórych trzeba uspokajać aby nie doszło do rękoczynów. Wokół boiska koncentruje się latem życie towarzyskie. To tu odbywają się imprezy, koncerty czy festyny. Raz w roku swój mecz rozgrywają oldboje i dopiero wtedy jest pysznie!

Funkcję prezesa klubu od kilku lat pełni pan Jan Hagowski.

Duża część część informacji pochodzi z książki P. Andrzeja Niemca "Maniowy"

Czytany 6556 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.