Marek Wojtaszek

Marek Wojtaszek

Administrator i właściciel serwisu.

URL strony: http://www.nika-foto.pl E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
piątek, 28 styczeń 2022 15:32

Rewitalizacja Osady Turystycznej Czorsztyn

Ciekawa praca Łukasza Hagowskiego na temat przywrócenia do życia Osady Turystycznej Czorsztyn.

Jako załącznik cały tekst pracy.

sobota, 20 maj 2017 22:19

Noc Muzeów 2017 w Cornyj izbie

Za nami pierwsza maniowska Noc Muzeów. Imprezę zorganizowała Katarzyna Dobrzyńska z wielką pomocą Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, zespołu Maniowianie oraz OSP Maniowy. Były degustacje dawnych potraw i napitków, można sobie było nawet upiec moskola. Panie z KGW zaprezentowały scenkę "Przed kopaniym" osadzoną w realiach lat 20 i 30 XX wieku. Zespół Mali Maniowianie przedstawił wiele tańców, przyśpiewek oraz melodii granych na fujarkach. Można było zapoznać się z wystrojem starej chałupy maniowskiej, dla dzieci panie z KGW przygotowały krótki quiz ze znajomości dawnych przedmiotów codziennego użytku. Na stołach OSP można było zobaczyc ewolucję sprzętu na przestrzeni 120 lat, przymierzyć strój bojowy, zwinąć węża, pobawić się sprzętem. Cały czas także były wyświetlane zdjęcia ze starej wioski oraz prezentacja na temat strojów regionalnych.

Wszystkim, którzy postanowili spędzić wieczór w remizie OSP, serdecznie dziękujemy za obecność. Za rok z pewnością atrakcji będzie więcej :)

sobota, 07 styczeń 2017 14:00

Bezpłatne lekcje jazdy na nartach

Nadeszła zima. Dokoła śnieżny puch, mróz szczypie w nosy i policzki a tuż za pasem....ferie zimowe! Z myślą o nich, a także o naszych najmłodszych mieszkańcach Gmina Czorsztyn postanowiła zorganizować aktywny wypoczynek dla uczniów szkół podstawowych miejscowości Kluszkowce oraz Maniowy. Już niebawem na terenie ośrodka Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach rozpocznie się realizacja programu nauki jazdy na nartach.

Program polegający na zorganizowaniu zajęć szkoleniowych dla 48 uczniów szkół podstawowych obejmuje 72 godz. godziny dydaktyczne nauki oraz doskonalenia techniki jazdy na nartach zjazdowych i realizowany będzie w okresie od 30 stycznia do 30 marca 2017 r. Zajęcia szkoleniowe odbywać się będą pod czujnym okiem instruktora w uroczym plenerze na terenie stacji CZORSZTYN-SKI w Kluszkowcach. Każda grupa uczestniczyć będzie łącznie w sześciu treningach trwających po 3 pełne godziny zegarowe.

W ramach realizacji projektu gwarantowany jest dojazd tam i z powrotem, opiekun, wynajem stoku narciarskiego, wypożyczenie sprzętu narciarskiego (narty, kijki, buty, kask) i nauka jazdy prowadzona przez wykwalifikowanego instruktora. Powyższy projekt jest okazją do upowszechniania aktywności fizycznej oraz promowania zdrowego trybu życia, ale także okazją do świetnej zabawy.

Całkowity koszt projektu to 22 200 zł, z czego dofinansowanie pozyskane z Ministerstwa Sportu to 9 211 zł, natomiast kwota 12 989 zł stanowi środki własne Gminy Czorsztyn. Zajęcia nauki jazdy na nartach odbędą się dla rodziców uczestników bezkosztowo.

piątek, 23 wrzesień 2016 11:51

120-lecie OSP Maniowy

W ubiegłą niedzielę, 18 września 2016, odbyły się uroczyste obchody 120 rocznicy powołania do istnienia maniowskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostkę powołano do życia w roku 1896 - w pierwszym składzie osobowym było 8 druhów. Dziś straż ma 35 aktywnych członków, 12 członków honorowych, 12 członków Młodzieżowej Drużyny pożarniczej i 25 orkiestrantów. Uroczystości rozpoczęła zbiórka przy remizie, skąd w przemarszu defiladowym uczestnicy udali się do kościoła parafialnego. Tam odbyła się uroczysta msza święta, po której przemaszerowano spowrotem pod remizę OSP. Tu odbył się uroczysty apel: rozpoczął się od wciągnięcia na maszt flagi państwowej w rytm hymnu RP. Po nim głos zabrał Prezes OSP Maniowy, Franciszek Jarząbek, który krótko przedstawił rys historyczny jednostki.

Następnie przystąpiono do odznaczenia maniowskich strażaków. Odznaką "Wzorowy strażak" uhonorowani zostali:

Dziatkowicz Marek
Janczy Piotr
Janczy Krzysztof
Kowalczyk Adam
Lupa Grzegorz
Markowicz Damian
Plewa Dawid
Regiec Grzegorz
Szaflarski Mateusz

Odznaką za 50 lat służby odznaczono Jana Huziora i Jana Grywalskiego. Odznakę za 40 lat służby odebrali:

Chowaniec Stanisław
Dziatkowicz Stanisław
Janczy Józef
Jarząbek Franciszek
Jarząbek Jan
Krzystoń Jan
Szewczyk Władysław

Za 30 lat służby wyróżniono Marka Krzysika, Stanisławę Królczyk oraz Stanisława Wojtaszka. Kolejną odznakę, za 20-letnią służbę, otrzymali

Janczy Kazimierz
Jandura Józef
Janik Mieczysław
Kałafut Andrzej
Kapuśnik Wojciech
Lichaj Zbigniew
Mrowca Wiesław
Niemiec Mieczysław
Regiec Piotr
Wojtaszek Stanisław

Odznakę za 15 lat służby otrzymali Jacek Janczy oraz Rafał Karkoszka. Na końcu uhonorowano tych, którzy od 10 lat służą w jednostce. Są to:

Chowaniec Tomasz
Dziatkowicz Szymon
Huzior Jacek
Królczyk Monika
Łuniewski Robert
Potaśnik Artur
Tracz Andrzej
Węgrzyniak Grzegorz

Po wręczeniu odznaczeń zabrali głos zaproszeni goście, którzy w krótkich wystąpieniach składali strażakom podziękowanie i życzenia pomyślności i dalszych sukcesów w służbie.Po życzeniach odbyła się uroczysta defilada pododdziałów przed zgromadzonymi władzami OSP. Strażacy i poczty sztandarowe maszerowali w rytm "Warszawianki" odgrywanej przez naszą orkiestrę. Na tym zakończono część oficjalną i zaproszeni goście udali się na obiad.

Natomiast na zgromadzoną publiczność czekały teraz kolejne atrakcje. Najpierw z humorystycznym programem i tańcami wystąpił zespół "Mali Maniowianie". Po nich na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Maniowy. Kolejnym punktem był pokaz akcji gaśniczej w wykonaniu naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Naczelnik Kazimierz Janczy na bieżąco komentował całą akcję aby przybliżyć nieco publiczności tajniki działania straży. Rozpoczęło się od powiadomienia telefonicznego komendy PSP w Nowym Targu, po 7 sekundach zawyła syrena, po kolejnych 30 sekundach z remizy wyjechał samochód Iveco z zastępem młodzieży. Następnie w ciągu kilku minut pożar został ugaszony a kilkanaście kolejnych zabrało młodym strażakom to, co rzadko pokazywane w mediach: porządkowanie miejsca akcji i powrót do remizy.

Po pokazie, zespół regionalny "Syćko gro" zaprosił zebranych do remizy na krótki występ artystyczny i posiady góralskie, które przerodziły się w zabawę wiejską, zakończoną nieco po godzinie pierwszej w nocy.

Wszystkim gościom dziękujemy za obecność, wsparcie materialne i wspólną zabawę!

wtorek, 21 kwiecień 2015 11:16

Czwarte śmieciobranie - zapraszamy!

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej to grupa siedemnastu aktywnych osób, które wspólnie działają na rzecz mieszkańców terenów leżących nad Jeziorem Czorsztyńskim, spełniając przy tym swoje marzenia i realizując pasje. Inicjatywy oraz imprezy, które organizujemy mają charakter edukacyjny, ale służą również integracji i wspólnej zabawie!

W tym roku już po raz czwarty zapraszamy na wesołe, drużynowe zawody w sprzątaniu brzegu Jeziora Czorsztyńskiego pod tytułem: „Rodzinne Granie w Śmieciobranie”.  W minionych latach, sprzątając z lądu i z kajaków, zebraliśmy setki worków śmieci. Wspólną pracą upiększyliśmy brzeg jeziora od strony Gminy Czorsztyn, zapewniając sobie i turystom czyste i przyjemne miejsce do odpoczynku.                                                

W tym roku, dzięki zaangażowaniu osób z Gminy Łapsze Niżne, zawody obejmą również drugą stronę jeziora. Entuzjazm i potrzeba dbania o nasze wspólne dobro jest zaraźliwy! Zaraź się i Ty!   

Akcję wspiera Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy, Gmina Czorsztyn i Gmina Łapsze Niżne, Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne oraz lokalni przedsiębiorcy.                           

Serdecznie zapraszamy do udziału i małych, i dużych – wszystkich, którzy kochają Jezioro Czorsztyńskie, miłe towarzystwo i dobrą zabawę.

Szczegóły, regulamin zawodów oraz informacje o dodatkowym konkursie dla dzieci znajdują się na stronie naszego stowarzyszenia: www.sprezyna.org.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

środa, 14 styczeń 2015 09:47

OSP dziękuje wójtowi

W niedzielę odbyło się walne zebranie sprawozdawcze w maniowskiej OSP. Podczas tego zebrania srebrnym medalem za zasługi dla pżarnictwa został odznaczony wójt gminy Czorsztyn, Tadeusz Wach. Medal wręczył prezes powiatowego Zarządu OSP, Jan Kuczkowicz. Odznaczenie postanowiono przyznać w dowód szacunku i wdzięczności za pomoc okazaną naszej jednostce w ostatnich latach. Gmina Czorsztyn wzięła na swoje barki spłacenie kredytu zaciągniętego na częściowe pokrycie kosztów zakupu wozu bojowego dla jednostki, wójt także często pomaga nam finansowo w zakupach sprzętu czy organizacji wyjazdów na różne uroczystości w których bierze udział czy to OSP czy nasza orkiestra dęta.

niedziela, 05 październik 2014 13:42

Odznaczenie dla Stanisława Wojtaszek

Kapelmistrz orkiestry dętej OSP i Domu Kultury w Maniowach za swą działalność na rzecz orkiestr dętych został odznaczony przez Panią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą wręczył w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu radny wojewódzki Pan Leszek Zegzda.

Stanisław Wojtaszek swoją przygodę z Orkiestrą Dętą rozpoczął już jako 11 letni chłopiec grając na tenorhornie w orkiestrze dętej OSP w Kluszkowcach. Od kwietnia 1971 roku był członkiem orkiestry Bałtyckiej Brygady WOP w Koszalinie, następnie do roku 1984 członek orkiestry zakładowej NZPS „Podhale” w Nowym Targu.

W maju 1986 r. za zgodą Zarządu OSP w Maniowach, nastąpiło reaktywowanie Orkiestry dętej. Z propozycją ponownego wskrzeszenia orkiestry Stanisław Wojtaszek wystąpił do Zarządu OSP, po uzyskaniu zgody podjął się rekrutacji i szkolenia orkiestrantów.  Od 1992 r ­ inicjator i współorganizator Powiatowych Parad Orkiestr Dętych, które odbywają się nieprzerwanie, organizowane przez Podhalański Związek Gmin, a obecnie przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

W 1994 r. z inicjatywy Pana Wojtaszka w Maniowach powstaje zespół regionalny „Mali Maniowianie”.

Nauczyciel gry w orkiestrach dętych OSP w miejscowościach powiatu nowotarskiego; Maniowy, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Frydman, Kacwin, Waksmund, Krempachy i Skawa.

Orkiestra Dęta OSP i Domu Kultury w Maniowach pod batutą Stanisława Wojtaszka odniosła wiele sukcesów i zdobyła wiele nagród na różnego rodzaju konkursach i przeglądach, które odbywały się zarówno w kraju:

  • „Echo Trombity” w Nowym Sączu 1991, 1992, 2001, 2006, 2011.
  • ­Od 2002 r. w corocznych koncertach – „Strażacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Darze” , po śmierci ­ „Strażacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie” , obecnie „Strażacy Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie” w Wadowicach, a w 2013 r. w Licheniu Starym.
  • ­Na Przeglądach wojewódzkich i regionalnych orkiestr dętych OSP.
  • ­Pielgrzymkach Strażaków na Jasną Górę w 2005 i 2010

oraz poza granicami Polski:

  • Ukraina – w latach 2003, 2004, 2006, 2008 – w Żydaczowie, Brzozdowcach, Medenicach, Przemyślanach, Kamieńcu Podolskim i Czerniowcach.
  • Włochy – w 2003 r – w Castelgandolvo, Watykan – na placu Św. Piotra, wraz z dwudziestoma orkiestrami z województwa małopolskiego (Jubileusz 25 lecia pontyfikatu JP II).
  • Słowacja – Levoca – w każdy rok od 2006 do 2011 „Dni Majstara Pavla” , to Targi Rzemiosła Ludowego, Cerveny Klastor – 2011 r „Zamagórskie Dni”

Orkiestra bierze również udział w smutnych uroczystościach, gdy z żałobnym marszem towarzyszy zmarłym w ostatniej drodze, jak i w wielu uroczystościach kościelnych czy gminnych.

Bezpłatny Internet, komputery oraz szkolenia dla mieszkańców pozostających w trudnej sytuacji materialnej lub z powodu niepełnosprawności to główny cel projektu realizowanego w Gminie Czorsztyn pn.: „„e-” - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Gminy Czorsztyn”.

Projekt realizowany od 1.07.2014 r. do 30.09.2015 r. Jego wartość wynosi 432 200 zł w 100% dofinansowana. W ramach projektu przewiduje się zakup 50 zestawów komputerowych wraz z dostępem do Internetu dla gospodarstw domowych i zakup 40 zestawów komputerowych wraz z dostarczeniem Internetu dla jednostek podległych tj. Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, Zespołu Placówek Oświatowych w Maniowach, Gminnego Centrum Kultury w Kluszkowcach.

Od 14 sierpnia do 15 września br. zostanie przeprowadzona rekrutacja uczestników projektu. Kolejnym etapem realizacji projektu będzie ogłoszenie przetargu na zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem oraz na zakup dostawcy Internetu. Wyłonienie wykonawcy na przeprowadzenie szkoleń z zakresu obsługi komputera oraz korzystania z Internetu to kolejny etap realizacji projektu.

Osobami uprawnionymi do otrzymania komputera z dostępem do Internetu są mieszkańcy gminy Czorsztyn, którzy nie posiadają komputera oraz dostępu do Internetu a w szczególności gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych, osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym, jednostki podległe beneficjentowi (w tym: biblioteki publiczne, instytucje kultury, szkoły, osoby z grupy +50) oraz dzieci i młodzież ucząca się z bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Projekt pn. „„e-” - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Gminy Czorsztyn” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”, Oś priorytetowa: 8 „Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki.”

UE logo

czwartek, 14 sierpień 2014 11:57

Dożynki gminne 2014

Zapraszamy na dożynki gminne do Czorsztyna. Część artystyczna na nowej scenie przy remizie OSP Czorsztyn. Szczegóły na plakacie.