czwartek, 07 luty 2019 08:31

Jubileusz 25 lecia "Mali Maniowianie"

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Bez 25 roków śpiywomy tońcymy, nasom tradycyjom my pielygnujymy” tą jubileuszową góralską śpiywkom „Mali Maniowianie” rozpoczęli świętowanie srebrnego jubileuszu zespołu, który miał miejsce 2 lutego 2019 r. Świętowanie rozpoczęliśmy dziękczynną mszą św. w kościele parafialnym w Maniowach, którą odprawił za wszystkich członków zespołu, oraz za śp. ks. Antoniego Siudę, śp. Marię Staszel, śp. Stanisława Gąsienicę, ksiądz proboszcz Krzysztof Piechowicz.

Po uroczystej mszy świętej wszyscy udali się w przemarszu do Domu Kultury w Maniowach, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszu, te rozpoczął występ Michała Smetanki multiinstrumentalisty ze Słowacji, przyjaciela zespołu, który zaprezentował grę na instrumentach pasterskich. Po tym muzycznym wstępie dyrektor CK Gminy Czorsztyn oraz Katarzyna Dobrzyńska instruktor zespołu powitali wszystkich przybyłych na uroczystość gości, oraz przedstawili współorganizatorów imprezy i sponsorów. Odczytano również listy gratulacyjne od Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, oraz od Pana Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera.

Kolejnym punktem było przedstawienie sylwetek nieżyjących już instruktorów śp. Pani Marii Staszel oraz śp. Pana Stanisława Gąsienicy i uczczenie ich pamięci minutą ciszy. Po tym wstępie obecni oraz byli członkowie zespołu przenieśli wszystkich w nastrojowy czas wspomnień, pokazali historię zespołu w inny bardzo ciekawy sposób, co spotkało się z dużym entuzjazmem i brawami ze strony widzów. „Wspomnienia” zakończyły się pokazem tańca i śpiewu wszystkich trzech grup zespołowych, oraz krótką prezentacją historii oraz osiągnięć zespołu.

Następnie wręczono odznaczenia Honorowego Członka Zespołu dla osób zasłużonych, uhonorowani zostali: Pan Józef Staszel, Pan Stanisław Wojtaszek, Państwo Anna i Kazimierz Wolscy, Państwo Anna i Tomasz Dziurdzik. Odznaką zasłużony dla zespołu „Mali Maniowianie” uhonorowaliśmy Klub Parafii Maniowy w Chicago. Podziękowania za wieloletnie wspieranie zespołu oraz różnoraką pomoc wręczyliśmy wraz z okolicznościowymi medalami dla: Pana Wójta Gminy Czorsztyn Tadeusza Wacha, dla Pana Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera, dla Pana Leszka Kowalczyka z Czorsztyna, dla Pana Marka Wojtaszka, dla Pana Franciszka Jarząbka, dla Pani Anny Janczy, dla Pani Anny Wojtaszek, dla Pani Jadwigi Dębskiej i Pana Franciszka Łapczyńskiego, dla Pana Jana Batora z Mizernej, dla Państwa Marii i Jana Klimczaków z Czorsztyna.

Podziękowania złożyliśmy również na ręce Pana Dyrektora CK gminy Czorsztyn Artura Majerczaka za kontynuację współpracy jaką 25 lat temu rozpoczęła z nami ówczesna Pani Dyrektor GCK Janina Plewa, pomoc,i otwartość, aby dobra współpraca owocowała kolejnymi jubileuszami. Podziękowania skierowane były także do Wiktorii Krawczyk z Łopusznej naszej prymistki, która kiedyś prowadziła naszą szkółkę gry na instrumentach z bardzo dobrym skutkiem, i zawsze jak tylko może służy nam swoja pomocą a jest ona potrzebna, mamy nadzieje że będzie możliwość aby nadal mogła prowadzić tę szkółkę u nas. Podziękowaliśmy też naszym zespolankom Agnieszce Klag i Lucynie Wolskiej- Jandura za ufundowanie tortu oraz fontanny czekoladowej dla dzieci.

Z całego serca i bardzo gorąco pragnę podziękować rodzicom wszystkich dzieci, które należą lub należały do zespołu, za pomoc, za zaszczepianie w dzieciach odpowiedzialności za kultywowanie naszej tradycji i zwyczajów, za to że dbacie i pilnujecie aby dzieci przychodziły na próby oraz za pomoc w zorganizowaniu tego wspaniałego jubileuszu. Gorąco dziękuję również dzieciom za bardzo miłą współpracę, za to że się wam chce i staracie się jak najlepiej kultywować nasze tradycje bez was nie byłoby tych jubileuszy. Życzę nam, aby zespół się rozrastał, aby młodszym pokoleniom chciało się tak jak wam się chce.

Dziękuje również Mateuszowi Buła mojemu koledze instruktorowi za miłą współpracę, zaangażowanie i wielkie serce jakie wkłada w pracę z dziećmi.

Wydarzenie to było współorganizowane przez powiat Nowotarski, oraz przez Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, za co z całego serca dziękujemy.

Czytany 5019 razy