Krótko o orkiestrze

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Pierwszy skład orkiestry Pierwszy skład orkiestry

Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Maniowach istnieje- z przerwami - od 1972 roku. Najlepszy jej okres przypada jednak na ostatnie kilka lat. Od 24 lat orkiestrę prowadzi, Stanisław Wojtaszek.

Orkiestra gra przy różnych uroczystościach świeckich i kościelnych, a także zupełnie bez okazji. Od czasu do czasu muzycy spotykają się przy wspólnym ognisku i razem ze współmałżonkami czy z przyjaciółmi, przy muzyce i kiełbasie bawią się do późnej nocy. Orkiestra co rok uczestniczy w Przeglądzie Orkiestr Dętych, organizowanym przez Podhalański Związek Gmin. Czasem jest zapraszana na imprezy do sąsiedniej gminy Łapsze Niżne i tam wraz z tamtejszymi orkiestrami gra koncerty i uczestniczy w różnych uroczystościach. Dwa razy muzycy byli  na Ukrainie, u naszych rodaków - wielu z nich orkiestrę widziało pierwszy raz od drugiej wojny światowej i ze łzami w oczach słuchało polskiej muzyki.

Jak dotąd największym osiągnięciem zespołu było danie koncertu wraz z kilkunastoma inymi orkiestrami dla Jana Pawła II w prywatnej rezydencji Castel Gandolfo. Każdego roku także uczestniczy w mszy "Strażacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w darze" na rynku Wadowickim.

Orkiestra to doskonałe środowisko wychowawcze, trudno nie doceniać jej roli w kształtowaniu ludzkich charakterów. Ludzie są z sobą zżyci i niewątpliwie tworzą - jak mawia Kapelmistrz - jedną wielką rodzinę. W takiej grupie, gdzie młodzi i starsi przebywają z sobą i znają się bardzo dobrze, ludzie uczą się - czasem całkiem nieświadomie- współpracy i kompromisów. Próby są w każdą niedzielę ok. godz.10.00 a jeśli jest taka potrzeba także w ciągu tygodnia. Wtedy próby odbywają się wieczorami, ze względu na pracę w ciągu dnia. Przyszłość Orkiestry to dzieci ze szkoły podstawowej. Ostatnimi czasy liczba chętnych wzrosła, co dobrze wróży na przyszłość.

Wszystkich chętnych do grania zapraszam do kontaktu z Kapelmistrzem.

Czytany 9565 razy